Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Tarihi El İşi Örnekleri ve Antika El Sanatları

El sanatlarımızın tarihi çok eskilere  Orta Asya’ya kadar dayanır. Yapılan sanat eserlerinde göçebe hayatın özellikleri tarihi kalıntılardan anlaşılıyor. Sanat eserleri üzerine işlenen motifler o dönemde çadır, halı , kilim, kıyafetler üzerine uygulanmıştır. Ağaç işçiliği, dokuma, deri işleme o dönemde devrin en güzel örneklerindendi. İşlemeciliği ve kullanım alanları oldukça genişti. Üzerlerinde Rumi ve Hatai sanatlarını kullanmışlardır. Yani yaptıkları ürünler üzerine hayvan motifleri ve bitki motifleri işlemişlerdir. Birazdan el sanatları nelerdir örneklerinin en güzellerini göreceğiz.

O günden bugüne el sanatlarımız devam etmiştir. Bugün en güzel örneklerinden iğne oyası modellerini çeşitli alanlarda kullanıyoruz. Biraz daha modernize ederek yazma kenarı modellerinde, iğne oyası tespih modellerinde, havlu kenarlarında kullanılmakta. Dantel modelleri ve örgü modelleri birçoğumuz tarafından benimsenen ve yapılan , vazgeçilemeyen ürünlerdir. Bugünse daha çok ihtiyaç karşılamak için, dekorasyon fikirleri olarak yapılıyor. Kendin yap projeleri çok popüler. Beğendiği ürünleri almak istemeyip kendi yapmak isteyenler için sitemizde de çok güzel fikirler var.

El Sanatları Çeşitleri

Şimdi sizle eskilerden günümüze gelen el sanatlarına örnekler göreceksiniz. Danteller, dokumalar, kanaviçeler…Sizlerde el emeği göz nuru ürünlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.instagram.com/vintageandantiquetextiles/

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler