Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Malzemeleri

Hobi severler örgüleri, kanaviçeleri, dantelleri, hobi dünyasına ait çalışmaları çok severler. Hobiler kadar hobi aksesuarlarını da çok severiz. Kendimden biliyorum. İpler, tığlar, şişler, değişik örgü aksesuarları, örgü malzemeleri çok severiz. Elimize para geçer geçmez aksesuarlardan alırız. Bugün örgü malzemelerinden bahsedeceğiz. Örgü modellerinde, bebek örgü modellerinde, iğne oyası modelleri ve sevdiğiniz tüm hobilerde kullanışlı ve güzel aksesuarları kullanabilirsiniz. Tuhafiyelerden, netten tığlar, şişler alabiliriz. Ve hobilerimizde kullanabiliriz. Her gün yeni ipler, yeni aksesuarlar çıkıyor. Aldığımız aksesuarlar şık olduğu kadar kullanışlı da olmalı. Biraz tığ işi örgü modellerinde kullanabileceğimiz malzemelerden bahsedelim.

Değişik Örgü Aparatları

Örgü Malzemeleri

Tığ işi örgülerde kullanacağımız temel malzemelerden bahsedeceğiz bugün. Tığ işi örgüler örüyorsak elimizde olması gereken ürünlerden. Metal tığlar, plastik tığlar, ahşap tığlar kullanabilirsiniz. Ben ilk başladığım zamanlarda uygun olan silikon saplı tığlardan kullanıyordum. Daha sonra tulip tığlarından alınca aradaki farkı gördüm. Evet fiyat biraz pahalı ama sürekli tığ işi örüyorsak elimizde olması gereken tığlardan. Geçtiğimiz yaz tüm seriyi tamamladım. Tüm ölçülerini aldım. Gri saplı tığlardan. Kalın tığlarından da alacağım.

Metal tığlar ile başlayalım. Çelik veya alüminyum malzemelerden yapılabilirler. Alüminyum tığlar çelik tığlardan biraz daha sağlam olabilir. Biraz daha hafiftir. Pamuklu, yünlü, sentetik ve farklı kalınlıktaki iplerde örgüleri örmek için alüminyum tığlar kullanabilirsiniz. Çelik olan tığları özellikle amigurumileri örmek için kullanabilirsiniz. Pamuklu ipleri örerken oldukça kullanışlı olacaktır. Çelik tığlarda yaz aylarında örgü örerken kaymaması için silikon saplı, kauçuk saplı tığlar kullanabilirsiniz.

Örgü Malzemeleri 3

Örgü Malzemeleri 1

Ahşap tığlar, bambu tığlar numara ölçüleri çoktur. Penye ipleri, çok kalın ipleri örmek için oldukça idealdir.

Örgü Malzemeleri 4

Plastik tığlar hafiftir ama sağlam değildir. Kullanıldıkları malzemelerden dolayı yolculukta, hava yolları kullanırken örgü ören arkadaşlarımız da var. Güvenlik önlemleri için tercih ediliyor. Ben yolculukta şiş ve tığ kullanmayı tehlikeli buluyorum açıkçası. Tatilde de örgü örmek istiyor yanınızda tığlarınızı taşımak istiyorsanız plastik tığları seçebilirsiniz.

Örgü Malzemeleri 2

Tığ işi projelerde işaretleyiciler, mezura, yün iğneleri, goblen iğneleri, makaslar kullandığımız diğer malzemelerden.

Örgü Malzemeleri 5

Yün iğnelerinden yuvarlak uçlu iğneleri tercih edebilirsiniz. İşaretleyici olarak plastik olanlar var. Ben çatal iğne de kullanıyorum. Metal olanları da tercih edebilirsiniz. Tüm malzemeleriniz hazır olduktan sonra istediğiniz örgü modellerini örebilirsiniz.

Kaynak : https://www.handworkdiy.com/materiales-en-tu-espacio-crochetero/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menüler