Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Hırkalar

Bebek battaniyesi olarak kullandığımız motiften çok şık bir hırka örüyoruz. Örgü hırkalar için beğendiğiniz motifleri kullanabilirsiniz. Hanım dilendi bey beğendi motifinden hırkalar, zikzak örgü modellerinden battaniyeler. Sadece  tığ işi değil şiş örgü modellerinden de çok şık hırkalar örebilirsiniz. Hırka modelleri için şiş örgü örneklerinden selanik örgü modeli çok kullanılıyor mesela. Ahududu hırka yapımı çok güzel bir örnek. Ve hala herkes tarafından sevilerek örülüyor. Örgü hırkalarda kullandığımız örneği daha önce videolu, fotoğraflı olarak battaniye yapımında anlatmaya çalışmıştık. Bilmeyenler için yine örneğin tarifini sizlere fotoğraflarla adım adım göstereceğiz. Yine motifi hangi düzende birbirine ekleyeceğinizi diyagram üzerinde görebilirsiniz. Motiflerin sayısını kendi bedeninize göre ayarlayabilirsiniz. Hırka üçgen yani yarım ve tam motiften oluşuyor. Aynı motifi battaniye örneklerinde de kullanabilirsiniz. Hemen yapılışına geçelim.

Kolay Hırka Yapımı Anlatımlı

Örgü hırkalar için siyah pamuklu iplik kullanılmış. Ve kullanılan ipe göre uygun bir tığ. Motifleri birbirine dikmek için goblen iğne, makas ve düğme gerekli. Motiflerle ilgili ayrıntılı bilgiye kaynak kısmından ulaşabilirsiniz. Önce tam motifin nasıl yapıldığını fotoğraflarla görelim.

Şimdi aradaki boşlukları doldurmak için yarım motifin, üçgen motifin yapılışını görelim.

Tüm motiflerin yapılışını gördük. Şimdi aşağıdaki düzende motifleri birbirine dikerek birleştirelim.

Motifleri birbirine ekledikten sonra ön kısmına, kol kısımlarına sık iğneler yapalım.

Hırka hazır. Üzerinde istediğiniz gibi değişiklikler yapabilirsiniz. Motifler birbirine eklenip hırka bittiğinde nasıl durduğuna bakalım.

Kaynak : https://meghanmakesdo.com/blog/the-clove-cardi-free-crochet-pattern

https://meghanmakesdo.com/shop/crochet-pattern-the-clove-cardi

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler