Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Gelin Yelekleri

Yelek modelleri, şal modelleri, bebek battaniyesi, lif modellerinde kullanabileceğiniz bir örnek. Örgü gelin yelekleri olarak örebilirsiniz. Angora iplerle çok güzel duracaktır. Yelek modellerinde angora iplerle açık renk tonları tercih edebilirsiniz. Ve tığ tercihi tamamen size bağlı. İnce tığlar kullanabilirsiniz. Yurt dışında genelde ince ipler kalın tığlar, kalın şişler kullanılıyor. Bende birkaç modelde 2.5 mm tığla angora ipi örmüştüm. Örgü yelek modeller büyükler için uygun olana zincir sayısında başlayabilirsiniz. Yelken örgü modeli anlatımlı örnek de yine çeyizlik yelek modellerinde harika duruyor. Ajurlu örgü modelleri ve yapılışlarını yeleklerinizde, şallarınızda kullanabilirsiniz. 

Örgü Gelin Yelekleri 3

Bayan Örgü Yelek Modelleri 

Örgü gelin yelekleri modelimizde 2 numara tığ ve  orta kalınlık ip kullanıldı. İp tercihi örülecek örgüye göre ayarlanır. Önce zincir çekerek başlanır yapılacak örgüye göre zincir çekilir 5 ve 5 katı zincir üzerinden model kurulur. 3 zincir fazla çekilerek 4. zincire batarak  3 tane 3 lü trabzan yapılır. Bir zincir çekilir alttan 4 zincir atlanıp 5 zincir içine batarak 3 tane trabzan yapılır. Bu şekilde ilk sıra tamamlanır. 5 zincir çekip dönüş yaparak 2. sıraya başlanır. 

2. Sırada model yapılır.  2 trabzan arasındaki boşluğa 3 dolama bir fıstık yapılır. Arasına bir zincir çekilir. Aynı boşluğun içine iki tane 3 lü trabzan yapılır. 1 zincir çekilir aynı boşluğa bir fıstık yapılır. Fıstık kapatılmadan diğer boşluğa da fıstık yapılarak ikisi bir toplanır. 1 zincir çekilip aynı boşluğa tekrar 2 tane trabzan yapılır 1 zincir çekip tekrar trabzan yapılarak bu şekilde devam eder. Birinci model tamamlanır. İkinci modele başlamadan önce ilk başlangıçtaki sıra yapılır. Dönüşler 5 zincir  çekilir 2 fıstığın tepesine üç tane trabzan yapılır. Bu şekilde devam ederek örgü tamamlanır  bu modeli ister şal yapımında ister atkı, hırka, bebek örgülerinde  çanta yapılışında kullanabilirsiniz. Renk renk ip kullanarak lif de yapılabilir. 

Örgü Gelin Yelekleri

Örgü Gelin Yelekleri 1

Normal iple ördüğümüzde yukarıdaki gibi duracak. Şimdi alize iple yelek olarak ördüğümüzde nasıl duracak görelim. İyi seyirler. 

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler