Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı

Balkonda , terasta çay içerken demlikteki çak soğumasın. Çaydanlık kılıfları örerek hem daha şık hale dönüştürelim hemde çayın çabuk soğumasını engelleyelim. Havalar sıcak ama çaylar yinede çabuk soğuyor. Bunun için çok güzel bir önlem alacağız.  Çaydanlık kılıfı örnekleri ile çayları koruyacağız. Daha önce böyle bir paylaşımda bulunmamıştık. Çok beğeniyordum bu çaydanlık örtülerini güzel bir tane bulunca paylaşmak istedim hemen sizinle. Örgü modellerinin mutfak dekorasyonuna yakışan güzel hallerinden biri.

Örgü Çaydanlık Kılıfı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • Akrilik yeşil iplik
  • Çiçekler için akrilik renkli iplikler
  • 4 mm şiş
  • Makas
  • İğne

Ördüğümüz çaydanlığın boyutları 11 cm , 17 cm ebatlarında. Sizin demlikleriniz farklı ebatlarda olabilir. İlmek sayılarını, azaltma ve artırmaları ona göre ayarlayabilirsiniz. Demliğin tüm etrafı 90 ilmekten oluşuyor. Şişe 90 ilmek attıktan sonra 45 ilmeğe iğne veya iplik geçirerek ilmeklerin kaçmaması için tutuyoruz. Emzik yüksekliğine ulaşana kadar 1 sıra düz örgü 1 sıra ters örgü şeklinde örelim.

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 5

Şimdi aynı yüksekliğe gelene kadar diğer 45 ilmeği örelim.

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 4

Emzik açıklığını ördüğümüze göre ilmekleri birleştirerek örmeye devam edelim.

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 3

Yaklaşık 6 sıra kadar 90 ilmeği birlikte örelim. Yani demliğimizin tepe kısmına gelene kadar. Çünkü o kısımda azaltma yapacağız.

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 2

Eksiltmeleri yaparken tıpkı bir şapka gibi görünecek. Şapka örerken eksilttiğimiz gibi. Sıra sonuna kadar 2 ilmeği birlikte düz, 1 ilmek düz olarak örelim. Arka kısımları ise aynı sayı kadar ters olarak örelim. Tepe noktasına ulaşana kadar bu şekilde örelim. Tepe noktasında örgüyü kapatıp bitirelim.

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 1

Çaydanlık kılıfı hazır. Şimdi dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Sizlere daha önce anlattığımız örgü çiçek modellerine aplike modelleri başlığı altında ulaşabilir beğendiğiniz örgü çiçek yapımı ile süsleyebilirsiniz. Çok güzel oldu öyle değil mi?

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 9

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 7

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 6

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı

Örgü Çaydanlık Kılıfı Yapılışı 8

Kaynak : https://crochethealingandraymond.wordpress.com/2010/11/20/spring-explosion-tea-cozy/

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler