Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Çim Oyası Yapılışı

Tığ oyası modellerinden çok güzel çıtı pıtı bir örnek daha. Tığ oyası modellerinden sizlere daha önce  bahsettiğimiz modellerden söz edelim. Kulak çöpüyle tığ oyası çiçek yapımı değişik bir örnek. Pipetlerle, kürdanlarla, kulak çöpü ile oyalar örebilirsiniz. Fıstıklı tığ oyası menekşe yapımı da renk uyumları ile harika bir model. Köprülü fıstıklı tığ oyası yapılışı yine fıstıklı tığ oyası örneklerinden. Çim oyası yapılışı da çok beğeneceğiniz bir örnek. Hemen yapılışına geçelim.

Çim Oyası Nasıl Örülür?

Çim oyası yapılışı için yeşil, çiçekler için tercih ettiğiniz renklerde ipler, 21 numara tığ, makas ve çakmak kullanıyoruz.

Çim Oyası Yapılışı 1

ilk asama olarak çalışacağımız tülbent kenarına tığ battı yaparak dört bir kenarı örüyoruz ve 2. Asama olarak örümcek yapıyoruz kapatıyoruz ve bir sonraki yuvanın içine ilmeğimizi sabitliyoruz. Tekrar örümcek yapıyoruz kapatıyoruz ve bir sonraki yuvanın içine sabitliyoruz. Bu sırayı yeşil ipimizle örümcek yaparak bu şekilde tamamlıyoruz. Son asama olarak calışacağımız renkteki ipimizi tığımıza sabitliyoruz ilmeğimizi tığımızda bekletiyoruz. Sonrasında 2. Sırada yapmış olduğumuz örümceklerden 5 tane olacak şekilde yan yana örümcekleri 5 tane olarak tığımıza çekerek uzatıyoruz ve tığımızda beklettiğimiz ilmeği örümceklere sabitliyoruz. 3 zincir çekip örümceklerin ortasından 5 tane ikili trabzan yapıyoruz. Trabzanları yaptıktan sonra 5 zincir çekip geriye dönüyoruz zincir çektiğimiz yere tepesine ilmeğimizi sabitliyoruz. Tekrar donuyoruz zincir çektiğimiz boşluğa batarak 3 tane sık iğne yapıyoruz 4 zincir çekip ayni yuvanın içine sık iğne olarak sabitliyoruz ve 2 sık iğne yapıp 4 zincir çekip ayni boşluğa batıyoruz 2 sık iğne yapıp 4 zincir çekip 3 sık iğne yapıp ipimizi kesiyoruz. Ve iplerimizi çakmak yardımıyla yakarak açılmamasını sağlıyoruz. Modelimizi böylelikle tamamlanmış oluyoruz örümceklerin üstüne istediğimiz renklerle çiçeklerimizi oluşturuyoruz. Tek renk tülbent kenarına da elinizde kalan iplerinizi değerlendirerek çalışabilirsiniz. Farklı alanlarda da bu oyayı kullanarak fular olarak ta çalışabilirsiniz.

Çim Oyası Yapılışı

 

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler