Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Örgü Bebek Botu Yapılışı

Bugün hava yağmurlu. Henüz soğuk günler geçmedi. Bahara az kaldı. Soğuk günlerde bebeklerimizin ayaklarını sıcak tutmak için ekstra şeylere ihtiyaç duyabiliriz. Patik modelleri gibi. Panduf, çarık çorap gibi. Çok şık örgü patik modeli yapılışı anlatmak istiyorum sizlere. Sevdiğiniz renklerde örerek çocuklarınızın ayaklarını sıcacık tutabilirsiniz. Örmesi de kolay. Sayıları artırarak daha büyük patik örebilirsiniz.

Örgü Çizme Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

  • Mercan, sarı , gri renkli iplikler
  • 5.5 mm tığ (veya ipe uygun tığ )

6-9 aylık bebek botu yapımı için :

Tur başlarında 1 zincir çekelim.

Yaklaşık 9 cm uzunluğunda. 13 zincir çekelim. 7 sık iğne yapalım. Sonraki iki  ilmek içine tekli trabzan yapalım. Sonraki ilmeğe bir trabzan yapalım. Yanındaki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapalım. Zincirin diğer tarafından devam ederek 1 trabzan, 2 tekli trabzan, 2 trabzan , 8 sık iğne yapalım.

2.turda, 8 sık iğne, 2 tekli trabzan, 1 trabzan yapalım. Sonraki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapalım. Aynı yere 2 trabzan işlemini 3 kez daha tekrar edelim. Sonra 1 trabzan, 2 tekli trabzan, 8 sık iğne yapalım.

3.turda, ilk ilmeğe aynı yere 2 sık iğne yapalım. Daha sonra 6 sık iğne yapalım. 2 tekli trabzan, 4 trabzan yapalım. Sonrasında aynı yere 4 kez 2 trabzan yapalım. Sonra devam ederek 4 trabzan, 2 tekli trabzan, 6 sık iğne , son ilmeğe aynı yere 2 sık iğne yapalım.

4, 5 ve 6 . turları artırma yapmadan 36 sık iğne olarak örelim.

7. turda eksiltmelere başlıyoruz. 10 sık iğne, 2 trabzan birlikte ör, 12 sık iğne, iki trabzan birlikte ör, 10 sık iğne olarak tamamlayalım.

8.tur 10 sık iğne, 2 trabzan birlikte ör, 10 sık iğne, iki trabzan birlikte ör, 10 sık iğne olarak tamamlayalım.

9.tur 10 sık iğne, 2 trabzan birlikte ör, 8 sık iğne, iki trabzan birlikte ör, 10 sık iğne olarak tamamlayalım.

10. tur 10 sık iğne, 2 trabzan birlikte ör,6 sık iğne, iki trabzan birlikte ör, 10 sık iğne olarak tamamlayalım.

11.tur artırma yapmadan 28 sık iğne olarak örelim.

12. tur bu turda renk değişimleri yaparak 1 sık iğne, 1 zincir, 1 sık iğne olarak tur sonuna kadar devam edelim.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi renk değişimleri yaparak örmeye devam edelim. Aynı şekilde diğer tekini de örelim. Daha sonra 2 adet ponpon yapalım ve çizmenin arkasına ekleyelim.

9 – 12 aylık bebek için 15 zincir çekerek başlayalım ve aynı tekniklerle ve artırmalar yaparak örelim. 18 – 24 aylık bebek için 17 zincir çekerek örüyoruz.

Örgü Bebek Botu Yapılışı

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler