Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Ev Dekorasyonun Baş Mimarı Halılarınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, tüm sorunları ve problemleri kapının arkasında bıraktığımız evlerimiz maneviyatıyla olduğu kadar dekorasyonuyla da bizi kendisine aşık etmeli. Dekorasyon denilince akıllara hemen mobilya, aksesuar, perde gelir. Tabii bu parçaların seçimi de önem arz eder. Fakat halı seçimi hem işlevi hem de görüntüsü itibariyle evimizin havasını değiştirir. Hem rahat bir kullanım elde etmek hem şıklık sağlamak için halı seçimimize dikkat etmeli, titiz davranmalıyız.

Ev Dekorasyonun Baş Mimarı Halılarınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Halı Seçiminde Kilit Nokta Nedir?

Halı modelleri arasında seçim yaparken sadece görüntüsü kriter olarak algılanmamalı. Bu seçim bizi yanlışa sürükler. Öncelikli kriterimiz kullanılan iplik çeşididir. İplik çeşidi, halınızın temizlenme yönteminden kullanım süresine kadar birçok faktörde kilit rol oynar. Aynı zamanda ipliklerin ne sıklıkla dokunduğu da yani bilinen adıyla hav sıklığı da önem teşkil eder. Halınızın bir bölümünü katlayıp zemininizi kolay bir şekilde göremiyorsanız iplikler sık dokunmuş demektir.

Şık Bir Tercih İle Salonunuzda Bambaşka Bir Hava Yakalayın

Bütün aileyi bir araya toplayan, kalabalık akşam oturmalarının, neşeli sohbetlerin adresi salonların dekorasyonu aile fertleri için önem arz eder. Koltuk takımları ile perdeniz, parke ile aksesuarlarınızın uyumu kadar bu uyuma eşlik eden bir şey var ki doğru seçim ile salonunuzu bambaşka bir noktaya taşıyabilirken yanlış bir seçimle bütün her bir parçayı çöp haline getirebilir. Bu kadar büyük bir etkiyi meydana getiren ise seçtiğiniz halıdan başkası değildir.

Salon halısı için yün halı tercih edilebilir. Aşınmaya karşı dayanıklı olmaları salon için rahat bir kullanım oluşturur. Yalnız yün, diğer çeşitlerine oranla hem daha pahalı hem de lekeye karşı daha dirençsiz olduğu için temizliği zor ve zahmetlidir. Başka bir alternatif ise akrilik halılardır. Konfor ve yumuşaklık bakımından yün halıyla benzerlik gösterirken fiyat açısından daha uygun bir modeldir. Aşınmaya karşı dayanıklı olması ve üzerinde leke barındırmaması ile salonlarınız için iyi doğru kullanım sağlar.

Kullanım açısına göre en uygun iplik seçiminden sonra salonunuzun ruhuna uygun renk ve modelde bir seçim yapmaya geliyor sıra. Ebat olarak koltuklarınızdan kalan boşluğu kapatacak kadar bir kısım yeterli olacaktır. Mobilyalarınızın altına girmemesi hem ortamı daha ferah ve şık gösterir hem de temizliği ve süpürmesi daha kolay olur. Renk açısından mobilyalarınız açık renk ise koyu renklerin hakim olduğu desenli bir model tercih edilebilir. Ya da mobilyanızın yastıklarıyla aynı tonlarda bir seçim yaparak bütünlük sağlanabilir. Küçük bir salona sahip iseniz daha geniş bir görünüm oluşturmak adına açık renk modelleri kullanmanızda yarar var.

Ev Dekorasyonun Baş Mimarı Halılarınızı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 1

Mutfağınız Renkli Yemekleriniz Lezzetli Olsun

Evimizin mutfağı lezzete açılan yolculuk, farklı tatların adresi olması ile birçok lekenin de uğrak noktası. Bu sebeple mutfak halısı seçerken en kritik nokta kolay temizlenebilir olması. Bu kriteri göz önüne aldığımızda polyester halılar karşımıza çıkar. Polyester halılar, su bazlı lekeleri tutmaz, suya karşı dayanıklı ve kolay temizlenebilir. Fiyat olarak yün ve akriliklerden daha uygun olması sık kirlenen mutfak halısı için kullanıcıya büyük kolaylık sağlar.

Aynı zamanda mutfaklar şen pazar kahvaltılarının, lezzetli akşam yemeklerinin, birbirinden farklı tatların hazırlandığı yer olması sebebiyle uzun vakitlerin geçirildiği yerlerdir. Bu güzel anlara eşlik eden mekanların şık ve bir o kadar da göz yormayan sadelikte keyifli ortamlara dönüşmesi için birkaç püf noktaya dikkat etmekte yarar var. Açık renk modeller lekeyi gösterdiğinden koyu renk modeller ile konforlu bir kullanım sağlayabilir, koyu renk halınızı açık renk mutfak dolapları ile kombinleyip zıtlığın şıklığını aynı anda deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca kısa ve sık tüylü halılar ile daha kolay bir bakım sağlanabilir.

Evinizin Şıklığını Yatak Odanıza da Taşıyın

Yatak odanızda kullandığınız renkler, mobilya seçiminizle uyku kaliteniz arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Uyku kaliteniz ise gün içerisindeki bütün faaliyetlerinizi doğrudan etkiler. Yatak odanızda daha açık renkler ile gün ışığından daha çok faydalanabilir, daha ferah ve şık bir tasarım sağlayabilirsiniz. Açık renk eşyaları krem rengi halınızla kombinleyebilir, koyu desenli yatak odası halısı ile zıtlığın güzelliğini odanıza taşıyabilirsiniz. Hafif ve küçük ebatlı modelleri tercih etmek temizlenmesi açısından kolaylık sunar.

Evinizin Odalar Arasındaki Geçiş Anahtarı Koridorlar

Odalar arasındaki geçişi sağlayan ve tasarımın bütünselliğinin bir parçası olan koridorlar dekorasyon sırasında es geçilmemelidir. Koridorunuzu zıt renkleri bir arada taşıyan bir yolluk ile bambaşka bir havaya taşıyabilir evinizin şıklığını burada da devam ettirebilirsiniz. Güneş almayan bir ortam ise açık renk yolluk modelleri ile mekana ferahlık katabilir, duvarları süsleyen aile fotoğraflarınız ile geçmişten günümüze bir zaman tüneli oluşturabilirsiniz. Birbirinden şık halı modelleri ve renk seçenekleri için sizler de Koçtaş web sitesini ziyaret edebilir, birbirinden farklı ve tarz modelleri uygun fiyatlarla Koçtaş güvencesiyle temin edebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler