Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Doğru Koşu Ayakkabısı ile Artan Performans

Hayatımızın vazgeçilmezleri arasına giren spor ayakkabılar artık günlük yaşamın her alanında, tüm kıyafetlerle ve birçok amaçla kullanılabilir. Ayakkabı seçiminde rol oynayan kriterler, spor yapanlar için daha çok önem kazanır. Her spor dalına özel birçok çeşitte spor ayakkabı üretilir ve ayak sağlığının korunması için doğru seçim yapmak çok önemlidir. Spor dallarının da kendi içlerinde türleri bulunduğu için binlerce çeşit arasından seçim yapmak oldukça zordur. Herhangi bir alete gerek duymadan, açık veya kapalı alanda, her mevsimde rahatlıkla yapılabilen koşu sporunun ilk adımı da koşu ayakkabısı seçimidir. Ayakkabı, koşuyu etkileyen faktörlerin başında gelir. Amacına uygun yapılacak koşunun en rahat şekilde devam ettirilmesi ve bitirilmesi buna bağlıdır. Elbette giyilen kıyafet, koşulan zemin, koşma şekli de koşucuyu etkileyebilir ama ayağın konforlu olması, sağlıklı spor yapmanın temel taşıdır.

Doğru Koşu Ayakkabısı ile Artan Performans

Zemine Göre Koşu Ayakkabısı ile Maksimum Verim

Koşu ayakkabısı seçimi yapmadan önce bilinmesi gereken ilk konu hangi zeminde koşulacağıdır. Farklı zeminlerde etkin bir sonuca varmanın yolu seçimin buna göre yapılmasıyla başlar. Açık veya kapalı ortamlar için aynı tür ayakkabı giymek ayağınıza zarar verebilir. Eklem sağlığınızı korumak, uygun zeminde doğru ayakkabıyı seçmekle mümkün olur. Örneğin çim zeminler kaygan ve yumuşak olduğu için dişli tabana sahip bir koşu ayakkabısı ideal bir seçimdir. Bu zeminlerde düz tabanlı bir ayakkabı tercih edilmemelidir. Toprak zemin de riskli olduğundan bileği kavrayan modellere bakmak gerekir. Kışın kar yağarken koşanlar da yine bilekli, aynı zamanda su geçirmeyen bir ayakkabı almalıdır. Kum zemini tercih edenlerin seçimi, kendisi hafif ama tabanı ağır ve kalın modeller olmalıdır. Şehir içinde asfalt veya beton zeminlerde koşacak olanlar, sakatlanma risklerine karşı mutlaka darbelere dayanıklı ve kalın tabanlı modeller tercih etmelidir. Doğru koşu ayakkabısı seçimi, bütün bu zeminlerde koşudan maksimum verimi alabilmeyi sağlar. Pegasus Trail 2 Nike koşu ayakkabısı modeli, zorlu araziler ve doğaya uygun bir koşu imkanı sunar.

Koşu Stilini Yansıtan Tasarımlar

Ayakkabı tercihinin ilk belirleyicisi ayağın yapısıdır. Ayağın tabanı, yere basış şekli koşu ve yürüyüş stilinin oluşmasına etki eder. Koşu veya yürüyüş ayakkabısı seçiminde de farklı iskelet sistemi hareketleri gerçekleştiğinden ideal modelin konforlu kullanımı öne çıkar. Koşu sırasında ayak sürekli yerden kesildiği için koşu ayakkabısı üretiminin tarzı farklıdır. Darbe riski fazla olduğundan günlük kullanımda seçilecek ayakkabılara göre, daha kişiye özel seçimler yapmakta fayda vardır. Ayak yapısı ve şeklinin izin verdiği stile uygun bir tasarımda ayakkabı seçmekle, performansı artırmanın yanı sıra konforlu ve keyifli bir koşu yapmak mümkündür. Ayakların basış türüne göre bilinçli bir seçim yaparak, yorulmadan uzun süre koşulabilir. Dışa basanlar destekli ve ekstra yastıklı, içe basanlar ayağa göre şekil alan ve hareket kontrolünü sağlam tutan, düz basanlar da dengeleyici özellikte puma koşu ayakkabısı modellerinden birini tercih edebilir. Zemin türü ve basış şekli hangisi olursa olsun, koşu ayakkabısı tercihi her zaman bileği koruyan ve destekleyenlerden olmalıdır. Örneğin Runfalcon Unisex Adidas koşu ayakkabısı, ayaklara ekstra denge sağlayan yapısıyla hem koşu bandında hem de şehirde günlük rahat kullanım imkanı verir.

Doğru Koşu Ayakkabısı ile Artan Performans 1

Doğru Seçimin Formülü

Koşu sırasında ayak parmaklarının bükülmemesi için, seçilen ayakkabı kesinlikle başparmağa basınç yapmamalıdır. Mutlaka deneyerek alınması gereken koşu ayakkabısı, ayaktan yarım veya bir numara büyük tercih edilebilir. Koşarken ayağın şişebileceği de göz önünde tutulmalıdır. Tabanlar ve üst bölümde farklı malzemeler kullanılır. Dış taban genellikle kauçuktan üretilirken orta tabanda poliüretan ve eva yer alır. Üst bölüm ise ayakkabının sadece görünüşüyle ilgili gibi olsa da aslında konfor için diğerleri kadar önemlidir. Tüm bunları bilerek tercih yapmak, doğru koşu ayakkabısı seçiminde büyük fayda sağlar.

Sportive koşu ayakkabısı kategorisindeki modeller içerisinden tüm zeminler ve ayak yapılarına göre en uygun seçimler yapabilir; güvenle satın alabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler