Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Amigurumi Araba Yapılışı

Merhaba Arkadaşlar. Sizden gelen istek üzerine erkek çocuklarımız için amigurumi araba yapılışını paylaşmak istiyorum. Kolay bir model.  Mc.Queeni çocuklarımız severek izlerler ve onun üzerine yapılan her şeyi isterler. Bizde sağlıklı olması için örgü ipliklerinden örgü araba yapımını paylaşalım istedik.

Amigurumi Araba Nasıl Yapılır ?

Ben amigurumileri genelde nako pırlanta ile örüyorum. Nako vizon, nako saten, nako calico bonbon, kartopu ve farklı ipliklerle örenlerde var. Bu ip seçimi tamamen sizin tercihinize kalmış. Ben pırlantayı seviyorum. Tüylenme yapmıyor. Kızım bebeğini makineye attım hiçbir şey olmadı. Tüylenmeyen ipleri tercih edebilirsiniz. Ve ben 0 numara tığ kullanıyorum. Amigurumi araba için kırmızı, mavi, siyah, beyaz ve sarı ipliğe ihtiyacınız olarak. Tabi ipinize uygun tığda lazım.

Arabanın alt tabanını siyah iplikle başlayıp arabanın büyüklüğüne göre zincir çekip sık üzerine sık iğne yaparak örmeye devam ediyorsunuz. Gerekli yerlerde eksiltme yapmayı unutmuyoruz. Alt taban grafiği aşağıdaki gibidir.

Amigurumi Mc.Queen Free Parttern 1

Arabanın yan kısımlarını kırmızı iplikle yine zincir  çekerek başlıyoruz. Camlar için mavi iplik kullanıyoruz. Gerekli yerlerde eksiltme yaparak örmeye devam ediyoruz. 2 parça örüyoruz.

Amigurumi Mc.Queen Free Parttern 2

Arabanın üst parçasını da aynı şekilde zincir çekip üzerine sık iğne yaparak devam ediyoruz. Gerekli yerlerde eksiltme ve renk değişimlerini yapıyoruz.

Amigurumi Mc.Queen Free Parttern 3

Arabanın tekerleri için 4 adet yapıyoruz. Kırmızı ile başlayıp siyah ile devam ediyoruz. Sihirli halka örgü amigurumi başlangıç yaparak başlıyoruz. Üzerine 6 sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki turda her sıraya iki kez batarak 12 sık iğne yapıyoruz. Daha sonraki turda yine her sıraya iki kez batarak 24 sık iğne yapıyoruz. Bir sonraki turda üç ör bir arttır ile 30 sık iğne yapıyoruz. Diğer turda ise 4 ör 1 arttır ile 36 sık iğne, daha sonra 5 ör bir arttır ile 42 sık iğne yapıyoruz. Şimdiki turda arka ilmeklere batarak 6 ör bir arttır ile 48 sık iğne yapıyoruz. 4 tur hiç arttırma yapmadan 48 sık iğne olarak örüyoruz. Şimdi arttırdığımız oranda amigurumi eksiltme yaparak devam ediyoruz. Nasıl yapıldığına ise amigurumi örgü kısaltmaları ve terimleri bakabilirsiniz. 6 ör bir eksilt, 5 ör bir eksilt şeklinde devam ediyoruz. İçini doldurmayı unutmuyoruz. Arabanın tüm parçalarını bitirdikten sonra ortaya böyle güzel bir araba çıkıyor.

Amigurumi Mc.Queen Free Parttern

Kaynak : http://www.liveinternet.ru/users/3871245/post241002121/

Benzer İçerikler
8 thoughts on “Amigurumi Araba Yapılışı”
 1. Esila dedi ki:

  Meraba arabanın yan kısmının yapılısını tarif eder misinz suan bunu yapıyorum bi yan taraf kaldı yapamıyorum

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Esila Hanım. Arabanın yan kısmı 2. resim. Tamamını anlatmam vakit açısından çok zor. Alt taraftan yani eğer yanlış saymadıysam 10 zincir çekip üzerine 9 sık iğne yaparak başlayabilirsiniz. Ve yine resimdeki sayılar gibi devam edebilirsiniz.

   1. Esila dedi ki:

    Yan tarafn tarifi yanlıs mı acaba cnkü sayılar denk gelmio düzgn sekil cıkmıo lütfen yardmcı olun yarım kalcak arabam acemiyim 2. Deneyimim bu :(

    1. Melek dedi ki:

     Yarım kalmaz yaparız bir şekilde merak etmeyin Pınar Hanım. Şimdi arabayı incelediğimde orta kısımdan başlamış. Sağ ve sol gide gele en son camlı bölüm örülmüş. Şimdi siz önce orta bölümü örün. Sonra teker kısımlarını . 3 parça olacak. Daha sonra 3 parçayı şemadaki camlı bölüme gelmeden 2 sıra var orayı takip ederek örerek birleştirin. Camlı kısmı yaparak bitirin. Umarım anlatabilmişimdir.

     1. Esila dedi ki:

      Peki saolun ins yaparz da yalnz ben orta bölümü nasl örücem işte onu bilmiyorum malesef :/ bna sayılar lazm

     2. Melek dedi ki:

      Yazının içinde orta kısmın şeması mevcut. Oradan sayarak yapabilirsiniz. Her bir kare 1 sık iğne. O şekilde hesaplayabilirsiniz.

 2. Esila dedi ki:

  Tesekkür ederim yaptm :)

  1. Melek dedi ki:

   Ellerinize sağlık. Bize buradan resim gönderebilirseniz sitemizde paylaşabiliriz. https://www.facebook.com/mimuucom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler