Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Resimli Balık Sırtı Şiş Örgü Anlatımı

Balık sırtı örgü modeli kışın soğuk havalarında sizleri sıcacık tutacak şiş örgü boyunluk açıklamalı tarifimiz olacak. Uzun ve bükümlü boyunluk modeli üzerinizde çok şık duracak. Örgüde şişle balık sırtı modeli nasıl örülür ? Öreceğimiz boyunluk ekru renginde yün karışımı orta kalınlıkta ip ile örüldü. Misinalı şiş ile örüldü. Bebek battaniyesi örebilirsiniz. Çanta örebilirsiniz. Hırka örebilirsiniz. Her yerde kullanabilirsiniz.

Balık Sırtı Şiş Örgü Modeli Resimli Anlatım

Balık Sırtı Şiş Örgü 7

Şişe 220 ilmek atarak başlıyoruz. Siz ilmek sayısını değiştirebilirsiniz. İlk olarak örneği çıkartmak için ilmek sayısını kısa tutun. Örneği çıkarıp iyice kavradıktan sonra, eliniz iyice alıştıktan sonra ilmek sayısını çoğaltıp asıl örmek istediğiniz sayıda başlayın.

Balık Sırtı Şiş Örgü

Örneğimiz zor görünebilir. Ama aslında çok kolay. İlmekleri şişe attıktan sonra ilk sırasını düz örüyoruz. Örneği kurmaya başlayabiliriz. İki ilmeği birlikte alıp düz örüyoruz. Yalnız şişten ilmekleri çıkartmıyoruz. Sol şişteki ilk ilmeği şişten çıkartıp bırakıyoruz. İkinci ilmek şişte kalıyor. Tekrar iki ilmek birlikte alıp düz örer gibi örüyoruz. Yine sol şişteki ilk ilmeği çıkartıp bırakıyoruz. İkinci ilmek kalıyor. Bu şekilde örgünü sonuna kadar örüyoruz. Son kalan tek ilmeği düz olarak örüyoruz

Balık Sırtı Şiş Örgü 4

Örmesi çok zevkli bir örnek. Bırakmaları unutmayalım ki örneğimiz düzgün olsun. Yoksa örneğimiz bozulur. Arka sıraya geldiğimizde önde yaptığımız işlemin benzerini yapıyoruz. İlk iki ilmeği birlikte tersten örüyoruz. Yalnız şişten çıkartmıyoruz. Sol şişteki ilk ilmeği boşa alıp devam ediyoruz. İkinci ilmek şişte kalıyor. Tekrar iki ilmeği birlikte alıyoruz. İlmekleri şişten çıkartmıyoruz. İlk ilmeği boşa çıkartıyoruz. Bu işlemi sıra sonuna kadar örüyoruz. Son kalan ilmeği tersten tek olarak örüyoruz. Model önden ve arkadan bu şekilde ilerliyor.

Balık Sırtı Şiş Örgü 11

Balık sırtı örgü modeli ön yüzü ;

Balık Sırtı Şiş Örgü 5

Balık sırtı örgü modeli arka yüzü ;

Balık Sırtı Şiş Örgü 6

Boyunluk bitti. Kışın soğuk günlerinde sizi ve sevdiklerinizi sıcacık tutsun.

Balık Sırtı Şiş Örgü 16

Balık Sırtı Şiş Örgü 10

Balık Sırtı Şiş Örgü 9

Balık Sırtı Şiş Örgü 8

 

Videolu Balık Sırtı Örgü Modeli

Facebook üzerinde bize ulaşan Rus Arkadaşımızın göndermiş olduğu balık sırtı modeli ile kedi şapka modelinin yapılış videosu ve resimleri. Kendisine ilgisi için bir kez de buradan teşekkür ederiz.

Resimli Balık Sırtı Şiş Örgü Anlatımı

 

 

Resimli Balık Sırtı Şiş Örgü Anlatımı 2

 

Resimli Balık Sırtı Şiş Örgü Anlatımı 1

 

Benzer İçerikler
12 thoughts on “Resimli Balık Sırtı Şiş Örgü Anlatımı”
 1. Hava Baybora dedi ki:

  Harika bir model. Açıklamalarınız da öyle teşekkürler. :)

  1. Melek dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz Havva Hanım.

 2. gulsah dedi ki:

  çok teşekkürler, kaç numara şiş ile ördünüz?

  1. Melek dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Gülşah Hanım. İpinize göre uygun şişle örebilirsiniz.

 3. Duygu dedi ki:

  İpin markası numarası nedir acaba bir de şişi 7 numaramı kullandınız?

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Duygu Hanım. İpin markasını bilmiyorum. Yurt dışından bir ip. Pamuklu iplik kullanabilirsiniz. 7-10 numara arası şişle örebilirsiniz. Aldığınız ipe uygun şiş tercih edebilirsiniz.

 4. Duygu dedi ki:

  Ben yünlede ördüm balık sırtı kalın şişle ama böyle güzel durmadı. Aynen böyle tane tane dursun istiyorum. Pamuklu ip alacağım fakat bu örnekteki gibi tane tane olması için alırken orta kalınlık mı diyim. Sizin ipiniz orta kalınlık şişte 7 numara değil mi? Modeli böyle dursun istiyorum ondan sordum :)) Ellerinize sağlık çok güzel olmuş bu arada ..

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Duygu Hanım. Pamuklu iplik ve bambu iplik kullanabilirsiniz. Model pamuklu iplik ve 7 numara şişle örülmüş.1 tane ip alıp deneyebilirsiniz. İpler yurt dışı kaynaklı olduğu için bazen resimdeki gibi olmayabiliyor. Pamuklu orta kalınlıkta bir ip.

 5. Duygu dedi ki:

  Teşekkür ederim melek hanım (:

  1. Melek dedi ki:

   Rica ederiz Duygu Hanım. İlginiz için biz teşekkür ederiz.

 6. reyhan oral dedi ki:

  nefis bir model ama iki ilmeği tek tek mi alarak öürüyoruz yoksa iki ilmeğin içinden iki defAMI DÜZ ÖRÜYORUZ ANLAYAMADIM. Bilgi verebilir misiniz teşekkürler

  1. Melek dedi ki:

   Merhaba Reyhan Hanım. İki ilmeği birlikte alıp düz örüyoruz: Şişten ilmekleri çıkartmıyoruz. Sol şişteki ilk ilmeği şişten çıkartıp bırakıyoruz. İkinci ilmek şişte kalıyor. Tekrar iki ilmek birlikte alıp düz örer gibi örüyoruz. Yine sol şişteki ilk ilmeği çıkartıp bırakıyoruz. İkinci ilmek kalıyor. Bu şekilde örgüye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler