Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Web Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Web Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Web sitesi sahibi olmak dakikalar içinde gerçekleştirebileceğiniz basit bir adımdır. Ancak bu adımı atmadan önce dijital yolculuğunuzun kolaylaşması için nereden başlayacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

1- Hedef Kitle

Web sitenizi tasarlamaya başlarken, ilk odaklanmanız gereken hususlardan biri hedef kitlenizdir. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarının farkında olmak, web sitesi geliştirme sürecinin anahtarı olarak bilinir. Hedef kitle belirleme; kullanıcı tabanınızı ve ihtiyaçlarını anlamanız açısından önemli olduğu kadar, sitenize dair tasarım, içerik gibi kararlarınızda da belirleyici olacaktır.

Sitenizi kurduktan sonra da mevcut kullanıcılarla ilgili verilerin takibi için analiz araçlarını kullanmak, yüksek dönüşüm oranına sahip trafik çekecek bir web sitesi oluşturmanızda yardımcı olabilir.

2- Alan Adı

Web Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler 1

Sitenizi kurmak için almanız gereken ilk kararlardan biri adı olacaktır. Domain olarak da bilinen alan adı, kullanıcıların veya müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olacak google.com şeklindeki adreslere denir. Alan adınız, ziyaretçilerinizin sitenizi kolaylıkla bulabilmesi için sitenizin amacını, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yansıtmalıdır. Alan adı belirlerken .com, .net, .org, .xyz, .cafe, .tech, .istanbul gibi uzantılar arasından da bir seçim yapmanız gerekir.

Alan adınızın e-posta adresinizde görüneceğini göz önünde bulundurarak kısa, kolay ve akılda kalıcı olasılıklardan birini seçmeniz önerilir. Ayrıca alan adınızın herhangi bir telif hakkı yasasını ihlal edip etmediğini kontrol etmeniz önemlidir.

Alan adınızı belirlerken daha önce alınmış olup olmadığını domain sorgulama araçları ile test etmeniz gerekir. Siteniz için seçtiğiniz ismin müsait olduğunu anladıktan sonra kayıt işlemini başlatabilirsiniz. Domain kaydı; seçtiğiniz adı kullanma haklarına sahip olmanız için tamamlamanız gereken çok basit bir adımdır. Hosting paketi satın alma işlemiyle birlikte dakikalar içinde halledebileceğiniz bu işlemin yılda bir kez yenilenmesi gerekir.

3- Hosting

Hosting (barındırma) web sitenizin barınacağı teknik altyapıyı kiralamak olarak tanımlanır. Bu altyapı bir web sitesinin yayınlanabilmesi için kesintisiz çalışabilecek şekilde tasarlanan ve sürekli internet bağlantısı olan bir sunucuda barındırılmasını, ve ziyaretçilerin dünyanın her yerinden bu sunucuya ulaşarak siteyi görüntülemesini sağlar.

Sitenizin hızı ve sitenize ayrılan bellek, depolama alanı gibi kaynaklar seçeceğiniz hosting paketine bağlıdır. Hosting de domain gibi genellikle yıllık olarak ücretlendirilir.

4- CMS

CMS, İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir ve web sitesi oluşturmaya yardımcı olan yazılımlara denir.

Sitenize içerik eklemek için kullanmanız gereken platform olarak da tanımlanabilir.

Yüzlerce CMS arasında en popüler olanı WordPress’tir. Genellikle tüm hosting paketleri ile tek tıkla kurulumu yapılan WordPress, sitenizin tasarımı için ücretsiz temalar da sağlar. Dijital içerik oluştururken ve sitenizi yönetirken kullanabileceğiniz en popüler, ücretsiz ve kullanıcı dostu CMS’tir.

Dilerseniz Joomla, Drupal, Magento gibi diğer CMS seçeneklerini de inceleyebilir ya da tasarım ögelerini dilediğiniz yere taşımanıza izin veren sürükle-bırak özelliğine sahip hazır site oluşturucuları araştırabilirsiniz.

5-Tasarım

Web Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler 2

Tasarım; renk düzeni, gezinme ve metin boyutları gibi pek çok detayı kapsar ve İyi bir kullanıcı deneyimi sunabiliyorsa rekabette öne çıkmaya yardımcı olan önemli bir bileşendir.

Tasarımın her adımında kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmanız gerekir. Sitenizin gezinmeyi kolaylaştıracak bir yapısının olması, tüm ekran boyutlarında düzgün görünmesi önemlidir. Kullandığınız CMS’in mobil uyumlu, hız odaklı temalarından birini seçip tasarımınızı özelleştirmeye başladığınızda aslında size bu konuda yapılacak pek bir iş kalmadığını fark edeceksiniz. Temalar; sitenizdeki başlık, slogan, logo, menü, kenar çubuğu gibi ögeleri düzenlemenizi ve tasarımınızın profesyonel görünmesini kolaylaştıracaktır.

6- Güvenlik

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler gibi güvenlik tehditlerine karşı sitenizin 7/24 güvenlik güncellemeleri ve desteği sunan bir sunucuda barınması, geçerli bir SSL sertifikasına, güvenli parolalara ve yazılım güncellemelerine sahip olması gerekir.

7- SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), bir web sitesinin oluşturulmasında en gerekli adımların başında gelir. Google gibi arama motorlarının, sayfanızı daha iyi anlamasına yardımcı olan teknikler olarak tanımlayabileceğimiz SEO; sitenizin hedef kitleniz için görünürlüğünün artmasına olanak tanır.

SEO dostu bir site, arama motorlarında sıralamanızı iyileştirmenizi kolaylaştırır ve organik trafiği sitenize yönlendirir.

Sitenizde yapmanız gereken değişikler konusunda rehberliğinden yararlanabileceğiniz Google Analytics ya da Google Search Console gibi ücretsiz SEO araçlarıyla web sitenize kaç kişinin geldiğini, sizi nasıl bulduklarını ve demografik özelliklerini öğrenebilirsiniz. Pazarlama stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını, ziyaretçilerin içerikle nasıl etkileşim kurduğunu ve sitenin genel olarak nasıl performans gösterdiğini bu tür araçlarla izlemeniz SEO taktiklerinizi şekillendirecektir.

Anahtar kelime kullanımından, sitenizin link yapısına, yerel SEO’dan meta açıklamalara kadar sayısız detaya hakim olmanızı gerektiren SEO konusunda uzman desteği almayı da tercih edebilirsiniz.

8- Sosyal Medya, Reklam ve E-Posta Bülteni

Web Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler 3

İçeriğinizin ve hizmetlerinizin paylaşılıp önerilmesini sağlayan sosyal medyanın ve hedef kitleniz için konum veya ilgi alanı gibi kriterlere göre hedefleme yapabileceğiniz ücretli reklamların rüzgarını arkanıza almadan, yolu çok daha yavaş katetmek zorunda kalabilirsiniz.

Bağlantılarınızı sosyal platformlarda paylaşmanız ve web sitenizin sosyal medyada içeriğinizin paylaşılacak şekilde tasarım ögelerine sahip olması önerilir.

Düzenli e-posta iletişimleri; hedef kitlenizle sitenize dair yenilikleri ve kişiselleştirilmiş içerikleri paylaşmanıza ve uzmanlığınızı sergilemenize yardımcı olur. Sitenizi kurmanın ilk adımlarından birinin e-posta aboneliği için bir bölüm eklemek olmasına dikkat etmelisiniz.

9- Rakip Analizi

Bir web sitesi tasarlamaya karar verdiğinizde, rakiplerinizi kopyalamak için değil onlardan daha iyi olmanın yollarını bulmak için sitelerini incelemeniz önerilir. SSS bölümlerinin olup olmadığına bakabilir, en iyi performans gösteren içeriklerini bulabilir, sosyal medya gönderilerinden ipuçları toplayabilirsiniz. Backlink denen geri bağlantılarını ve anahtar kelimelerini incelemeniz de SEO stratejilerinize karar verirken işinize yarayacaktır.

10- İçerik

Web Sitesi Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler 4

İçeriğinizin odaklanmış, alakalı, kapsamlı, güncel, faydalı, akıcı ve orijinal olması ve hedef kitlenizin bir sorununu çözmesine yardımcı olması; arama motorlarından organik trafik çekme potansiyeli taşır.

Bu özelliklerdeki içerikler anahtar kelime stratejileriyle bütünleştiğinde sitenize geri bağlantılar sağlayabilir ve SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfası) belirli anahtar kelimeler için sıralama almanızı kolaylaştırabilir.

Yazdıklarınızı okuyacak olan kitleyi anlayarak oluşturduğunuz kaliteli içerik, potansiyel bir müşterinin bir işletme hakkındaki görüşünü olumlu etkilemede, markaya olan güveni sağlamlaştırmada ön ayak olabilir.

Bu nedenle SEO odaklı, ziyaretçilerinize değer katan içerikler hazırlamak, organik aramayla bulunmanıza yardımcı olması ve reklam bütçenizden tasarruf etmeniz açısından oldukça önemlidir.

Sonuç

Web sitesi nasıl kurulur? sorusuyla tamamlamanız gereken teknik adımlara geçmeden önce; her web sitesi sahibinin hedef kitle belirleme, rakip analizi ve SEO gibi temel konulardan haberdar olması, web sitelerinin başarısı için fark yaratacaktır.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler