Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Vazgeçilmeyen Sütlü Tatlılar

Sütlü tatlılar, Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yapımının kolay olması ve şerbetli tatlı yiyemeyenlerin tercihi olması nedeniyle her kesimin yiyebildiği hafif tatlı olma özelliğine sahiptirler. Sindirimi kolay ve hazırlanması diğer tatlılara göre daha kolaydır. Özellikle kadınların tatlı nasıl yapılır konusunda internette herhangi bir arama motorunda tatlı tarifi almaları günümüzde artık çok da zor değil. Bu makalede tatlı tarifi vermeden genel olarak sütlü tatlıların yapımında dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğiz. Yemek yapma konusunda keyifli yemek tarifleri sizleri daha da cezbettiği için keyif aldığınız herhangi bir tatlıyı da önemli hususlara dikkat ederek yapabilirsiniz.

Vazgeçilmeyen Sütlü Tatlılar

Sütlü tatlıları yaparken dikkat edilmesi gereken en temel kural sütün taze ve temiz olmasıdır. Sütün içindeki bazı mikroorganizmalar hastalık yapacağından sütten bu mikroorganizmaların kesinlikle arındırılması gerekir. Genel olarak sütler sektörde pastörize ve sterilize şekilde kullanılırlar. Pastörize sütler, sütün içindeki mikroorganizmaları arındırmak için kullanılan bir tekniktir. Süt, 80 derece civarında yarım saat kaynatılır ve aniden soğutulursa mikroorganizmalar sütten arındırılır. Bu işlemler sonucunda elde edilen süte pastörize süt denir. Ev hanımları açık süt aldıysalar sütü süzdükten sonra ocakta 3-5 dakika kaynatarak pastörize etmeleri önerilir. Ancak son dönemlerde genel olarak herkesin ulaşabileceği pastörize sütler satılır. Bu yüzden marketlerden alınan bu pastörize sütler tatlı yapımında gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Sterilize sütler ise 150 derece civarında 3-5 saniye sütün ısıtılması sonucu tüm yararlı ve zararlı mikroorganizmaların sütten arındırılması işlemine denir. Bu sütlere UHT arındırılmış sütler denir ve uzun ömürlü sütlerdir. Ocak ve fırın kullanılmadan yapılacak sütlü tatlıların yapımında kullanılması önerilmektedir. Ancak süt nasıl olursa olsun sütte ilk olarak bakılması gereken etken son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihi geçen sütler tatlılarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Peki sütlü tatlıların yapımında sadece süt mü kullanılır? Tatlıdan tatlıya göre değişen tarifler vardır ancak genel olarak sütlü tatlılarda süt, un, nişasta ve şeker kullanılır. Bunların yanında kakao, pudra şekeri ve yumurta da kullanılabilir. Eğer sütlü tatlıları kategorize edecek olursak  da bu tatlıları soğuk ve sıcak tüketilenler olarak kategorize edebiliriz. Sıcak ve ılık olarak servis edilen tatlılar sufle gibi tatlılarken sütlaç, muhallebi gibi tatlılar soğuk olarak servis edilirler. Sütlü tatlılar hem besin değeri daha yüksek hem de sindirimi kolay olması açısından şuruplu tatlılara göre daha sağlıklıdır. Tatlıdan vazgeçemeyen ve sağlık problemleri yaşayanlar doktor kontrolünde sütlü tatlılara yönelebilirler. Tatlıyı yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise araç gereçlerin temiz ve ısıya dikkatli olmasıdır. Alüminyumdan yapılan araç gereçler kullanılmamalıdır. Bu araç gereçler süte gri bir renk vererek tatlının kalitesini düşürmektedir ve aynı zamanda sağlık açısından da önerilmemektedir. Servis edilirken de kırık veya çatlak olmayan toprak kaplar, ısıya dayanıklı borcamlar, tabanı kalın tencereler kullanılmalıdır. Sütlü tatlıların yapımında ana maddelerin yanında yardımcı maddelerin de varlığı önemlidir ve tatlının kalitesini etkilemektedir. Özellikle bu yardımcı maddeler, limon, vanilya, portakal kabuğu, damla sakızı, tarçın gibi maddelerdir. Bunların kaliteli olması da tatlının kalitesini etkiler.

Tüm bu hususlara dikkat edilirken karamelize etme ve besin kaybının olmamasına da özellikle dikkat edilmelidir. Bahsedilen tüm bu hususlara dikkat  edildiğinde sütlü tatlıların daha da kaliteli olması beklenmektedir. Sizde internette tatlı tarifleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için resimli tatlı tarifleri sizin için daha yararlı olabilir.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

facebook örgü modelleri
Ara
Menüler