Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Krampon Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Ülkemizde en çok ilgi duyulan spor dallarından biridir futbol.özellikle erkek çocuklarının çoğu  yürümeye yeni başladıktan sonra bile futbola merak sararlar ve futbol oynayarak büyürler.futbol oynarken kullanılacak ekipmanlardan en önemlisi ayakkabılar yani kramponlardır.  Kramponlar futbol oynarken oyuncunun performansının artmasına önemli bir katkı sağlar.bundan dolayı krampon seçerken bazı noktalara dikkat edilerek alınması gerekir.özellikle futbolun oynanacağı sahaya göre seçmek son derece önemlidir.ülkemizde oynanan futbol profesyonel olarak çim sahalarda oynanmaktadır.fakat alt lig de oynayanlar genelde suni olarak yapılan çim sahalarda oynarlar.bazı kulüpler antrenmanlarını suni çim sahalar da yaparlarken bazı futbol okulları halı hazırda halı sahalarda oyuncularına antrenman yaptırmaktadır.fakat çocukların çoğu futbolculara özendikleri için halı sahalar da bile çivili kramponlar giymeye devam etmektedir.bu da sakatlanmalara yol açmaktadır.  kramponlar oynanılacak saha ya göre seçilmelidir.

Krampon Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Krampon Çeşitleri

Kalıplı krampon:  bu ayakkabının  sert zeminde oynanmak için tasarlanmıştır.kuru ve sert zeminde çok iyi tutuş sağlar

Tabanı değiştirilebilir kramponlar: bu ayakkabıların alt tabanı değiştirilebilir farklı yüksekliklerde çivilerden oluşmaktadır.genelde ıslak ve yumuşak zeminlerde kullanılır.tabanda bulunan çiviler anahtar yardımıyla değiştirilir.

Suni çim saha kramponları: bu ayakkabıların altında kauçuk malzemeden yapılmış birbirine yakın olarak oturtulmuş küçük çiviler vardır. suni çim dışında sert toprak ve beton zemin üzerinde kullanılmak için üretilmiştir.

Çim saha kramponları: bu ayakkabılar çok dayanıklı taban özelliğine sahiptirler. doğal zemin,suni çim veya beton zeminlerde çekiş gücünü arttırmak için alt tabanında kauçuk çiviler yada desenler bulunur.

Kapalı saha kramponları: kapalı mekanlar da kullanılmak için tasarlanmış olan bu ayakkabılar düz bir alt tabana sahiptirler.ayrıca sokakta da  ve günlük hayat da da rahatlıkla giyilebilir.

Krampon seçerken ayrıca saha da oynayacağınız mevki ye göre de değerlendirme yaparak  satın almanız  gerekir.yani oyun içerisinde hızlı koşma ,şut atma veya pas atma gibi hareketler içinde farklı yüzeylerde kramponlar vardır.örneğin oyunda orta sahada iseniz hız için tasarlanmış yüzeye sahip kramponlar kullanmanız daha doğru olacaktır.defans oyuncuları için ise dayanıklılık göz önünde bulundurulmalıdır.kaleci olarak oynuyor iseniz ayağı koruyan sert yüzeye sahip krampon tercih edilmelidir.

Çocuk krampon satın almak isteyenlere yeni model çocuk kramponları Rookie online spor giyim mağazasında

Benzer İçerikler
facebook örgü modelleri
Ara
Menüler