Mimuu.com Örgü modelleri, İğne Oyası, El işleri, Hobi dünyası, Pratik Bilgiler ve daha fazlası
Menü
Ara

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi

Uyku, en önemli ihtiyaçlardan birdir. Hem bedensel hem de zihinsel olarak sağlıklı olunabilmesi için uyku gereklidir. Rahat ve düzenli bir uyku için ise yatak seçimine dikkat edilmesi gerekir. Doğru yatak seçimi için ise bazı kriterlerin varlığı gerekir.

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi

Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Eşinizden dostunuzdan rahat yatak tavsiyesi ya da yatak markaları önerilerini çokça duymuşsunuzdur. Peki, rahat ve konforlu yatak tavsiyeleri alırken yatak seçmek için kriterlerden nelere bakmak gerekiyor?

Aşağıda yatak seçimi konusunda sıralanan bilgilerden hareketle araştırmalar neticesinde oluşturulmuş rahatlığı kanıtlanmış yatak tavsiyesi için bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Henüz almak istediğiniz yatağa karar vermediyseniz aşağıda doğru yatağı seçmek için sunulan kriterlere göre bir seçim yapabilirsiniz.

1.Yatak Dokusu

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 1

Yatak seçiminde en önemli kriterlerden bir tanesi yatağın dokusudur. Yatağın dokusunun sertliği ve yumuşaklığı her bakımdan önemlidir. Genel yatış pozisyonu nasıl olursa olsun. Vücudun yatağa gömülmesini engelleyecek biçimde sert olmamalıdır. Aksine sırt şeklini koruyacak kadar yumuşak dokuda olması gerekir. Bunun anlaşılabilmesi için de kişinin yatak alırken yatağın üzerine yatıp yatak seçimi testi yapılması gerekir.

2.Yatak Boyutu

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 2

Doğru yatak seçimi konusunda, yatağın boyutu genelde ilk önemsenen konulardan biridir. Boyut, rahat bir uyku ve uyku pozisyonu için olmazsa olmazlardandır. Yataklar için belirlenmiş ideal bir ebat mevcuttur. Bu ebada dikkat edilmelidir. Bir yatağın ebadı, kişinin boyundan en az 20 cm fazla olmalıdır. Bu şekilde doğru bir seçim yapılmış olur.

3.Yatak Genişliği

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 3

Yatağın uzunluğu kadar enine de dikkat edilmelidir. Yatağın ideal eni 95 cm olmalıdır. Bu ölçü, yatağın konforlu olması anlamına gelir.

4.Yatak Yapısı

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 4

Yatağın yapı olarak gözenekli, geniş dokulu ve sıkı dokunmuş olması gerekir.

5.Çok Sert ve Çok Yumuşak Yataklara Dikkat

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 5

Çok sert ve aynı zamanda çok yumuşak yataklar normal duruş pozisyonunu bozarlar. Bu iki yatak türü de belli bir zaman sonra normal duruş pozisyonunu koruyamaz. Bunun sonucu olarak da diskleri zorlar. Bu durum da ileri de büyük sorunlara yol açar. Uzun vadede omurganın normal eğrilikleri korunamayacağı için doğal eğriliklerde artma veya tamamen kaybolma gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle sertlik ve yumuşaklık konusunda daha özenli tercihler yapılmalıdır.

6.Genel Yatış Pozisyonuna Göre Yatak Seçimi

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 6

Yatak modelleri birbirinden farklıdır. Bu noktada; kişi genel yatış pozisyonunu dikkate almalıdır. Söz gelimi; kişi sürekli olarak yüzüstü yatıyorsa sert yüzeyli modellere yönelmelidir. Bu yatış pozisyonu için bedeni destekleyici modellerin seçilmesi sağlıklı yatak seçimi için doğru olacaktır.

Yatağın dolgusu da rahat yatak seçimi hususunda son derece önemlidir. Doğru yatak seçiminde yatağın dolgusu doğal lif dolgulu olması çok önemlidir. Yatağın dolgusu terleme sorununa da neden olur. Kuş tüyü ya da pamuklu kumaşa sahip alezler yatakta terleme sorununun önüne geçer. Bu nedenle, bu tip yataklar tercih edilmelidir.

7.Yatak Yay Sistemleri

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 7

Yataklarda yay sistemleri bazı kriterlere sahip olmalıdır. İdeal olan yatağın yay sisteminin vücut ağırlığını desteklemesi gerekir. Bu durumun olabilmesi için de yatağın özel bir yay sistemi olmalıdır. Özel yay sistemleri, uyku sırasında rahat hareket etmeyi sağlar. Aynı zamanda bu sistem sayesinde yatakta çökmeler ya da esneme sorunları yaşanmaz.

8.Ortopedik Yataklar

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 8

Herkesin önerisi ortopedik yataklardır. İskelet sistemini destekleyen yataklar oldukları için tercih edilirler.

9.Yatak Markası Seçimi

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 9

Her marka birbirinden farklı modelleri piyasaya arz etmektedir. Bu noktada; önemli olan kalite yatak seçmek ve kullanmaktır. Kalite denilince elbette ilk akla gelen markadır. Marka, son derece önemlidir. Zira birçok marka güvenilirlik konusunda oldukça iddialıdır. Bunun yanı sıra; bazı markaların garanti süreleri de göze çarpıyor. Garanti süresinin uzun olması alıcılar için avantaj anlamına geliyor.

10.Tavsiye Yataklar için Bilgi Alın

Doğru Yatak Seçimi için Dikkat Edilmesi Gereken +10 Bilgi 10

Yatak satın alırken kişinin firmadan yatakla ilgili her bilgiyi alması gerekir. Söz gelimi; yatağın yaylarının ve süngerlerinin esnekliğini ne kadar sürede yitireceği öğrenilmelidir. Bunun gibi detay bilgiler ileri ki dönemler için önemlidir.

Yatak markası ya da modeli seçmenin kişisel olduğu, bireylere göre ve ihtiyaçlara göre değiştiği unutulmamalı, markadan ziyade kişisel tercihlerin ön planda olduğu akla gelmelidir. Bu noktada ciddi araştırma yapılması gerekmektedir. Mesela, İstikbal’in en iyi yatağı hangisi ya da en iyi yatak markaları nelerdir gibi sorulara cevap bulabileceğiniz https://www.dekordiyon.com/ gibi web sitelerine girip kullanıcı yorumlarına da bakmak istediğiniz yatağa ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Benzer İçerikler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menüler